Co jest lepsze: praca zdalna czy praca w biurze?
Niektórzy określają pracę zdalną modnym trendem, inni standardem. Ponad 50% Polaków chciałaby co jakiś czas pracować poza biurem (wg badania Confidence Index przeprowadzonego przez firmę Michael Page), a sami pracodawcy coraz częściej umieszczają w swoich ofertach obietnicę elastycznych godzin pracy i możliwość pracy zdalnej.
To kolejna zmiana, którą przechodzi rynek pracy, spowodowana jest zmianami kulturowymi i pokoleniowymi.
W dzisiejszym artykule omówimy plusy i minusy obu form współpracy i mamy nadzieję, że pomożemy Wam w ten sposób podjąć decyzję jeśli jeszcze się zastanawiać, która forma jest dla Was bardziej odpowiednia.
Plusy i minusy pracy zdalnej
Praca w zaciszu własnego mieszkania, w kawiarni, w biurze coworkingowym, czy nawet na drugim końcu świata – brzmi jak marzenie dla wielu osób. Swoboda i niezależność w tworzeniu swojego środowiska pracy jest coraz wyżej w piramidzie potrzeb pracowników. Jest to niejako odpowiedź na coraz częściej demonizowaną pracę w korporacji, która niestety kojarzy się z byciem w trybiku w bezdusznym biurze ze sztucznym światłem, która kilka lat temu była codziennością. Poza tym, praca w domu to także oszczędność czasu. Nie spędzamy niepotrzebnie czasu na dojazdy, przez co też mamy więcej czasu dla siebie, naszych rodzin i zainteresowań. Praca zdalna zdecydowanie umożliwia utrzymać idealne work-life balance.
Jakie trudności niesie za sobą praca zdalna?
Z drugiej strony – praca zdalna wymaga wielkiej samodyscypliny. Samemu ustalamy sobie grafik oraz cele wyznaczone na dany dzień. Trudniej też oddzielić życie prywatne od pracy – kanapa może stać się miejscem pracy, a nie miejscem wypoczynku. Nawet jeśli jest możliwość stworzenia własnej przestrzeni do pracy w domu mogą mogą pojawić się wszelkiego rodzaju rozpraszacze takie jak telewizor, zwierzęta, dzieci, inni domownicy czy znajomi.
Praca zdalna to często niekontrolowane nadgodziny. Trzeba umieć nad tym zapanować.
Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej dla pracodawców?
Możliwości pracy poza biurem, sprawiają, że firma dla potencjalnego pracownika staje się atrakcyjniejsza. Mniej pracowników w biurze to także zmniejszenie kosztów oraz możliwość zatrudnienia specjalistów mieszkających w innych miastach, a nawet krajach.
Pracodawca musi dać ogromny kredyt zaufania swoim pracownikom pozwalając im na pracę z domu. Nie wszyscy będą w stanie docenić taką możliwość. W biurze pracodawca ma możliwość egzekwowania pracy swoich pracowników, co w przypadku pracy zdalnej wymaga cierpliwości.
Kiedy większość pracowników pracuje zdalnie, trudniej też o utrzymanie jakiejkolwiek kultury organizacji. Relacje między pracownikami mogą być minimalne, więc ciężko wtedy mówić o jakiejkolwiek atmosferze. Zespół jest sobie obcy, co może powodować trudności w pracy w zespole.
Nowy model pracy w biurze
Od dziewiątej do siedemnastej w jednym biurowcu – brzmi strasznie? Może, ale coraz częściej pracodawcy zmieniają wygląd i standardy miejsca pracy, aby polepszyć samopoczucie pracowników i ich zaangażowanie. Zmianie ulegają również godziny pracy – są one bardziej elastyczne.
Nowoczesne biura są coraz bardziej ergonomiczne. Wywierany nacisk na pracodawców, powoduje, że zadbanie o wysoki standard samopoczucia pracowników jest „w cenie”.
Jak zmienia się przestrzeń biurowa?
W biurach pojawiają się miejsca na relaks – kanapy, telewizory, stoły do ping ponga i konsole do gier, a nawet siłownie. Żłobki i specjalne miejsca dla rodziców z dziećmi powoli stają się już normą. Takie udogodnienia biur sprzyjają nie tylko samopoczuciu pracowników, ale także atmosferze panującej w organizacji.
Przestrzeń biurowa zmienia się, tak jak zmieniają się potrzeby pracowników. Nieprzyjemnie pomieszczenia, niewygodne krzesła odeszły do lamusa, bo zadowolony pracownik, to wydajniejszy pracownik.
A jakie są minusy pracy w biurze?
Te, co zawsze – kosztowne i długie dojazdy, stresujące korki. A czasami te wszystkie udogodnienia – hamaki, konsole do gier i zjeżdżalnie – nie poprawiają atmosfery w biurze. Bo często, to co nas męczy, to nie ilość pracy, czy niewygodne krzesło, ale ludzie z którymi pracujemy. Jest to czynnik ludzki, na który nie mamy wpływu.
Podsumowanie
Obie formy pracy mają swoje plusy i minusy zarówno dla pracowników jak i dla pracodawców. Zmiany jakie zachodzą dookoła nas, powoli zmuszają pracodawców, żeby dawać pracownikom możliwość wyboru, biuro czy dom. Tutaj należy pamiętać, że czasami specyfika branży na taki wybór nie pozwala.
Nie ma formy idealnej. Komfort pracy przez każdego z nas postrzegany jest inaczej. Idealna jest możliwość wyboru.
autor: /Agnieszka Pajor/
Najnowsze komentarze