Rzucić etat – jak to? Etat kojarzy nam się z poczuciem stabilności, pewności i mniejszym stresem. Choć coraz więcej ludzi pracuje na własny rachunek, nadal da się zauważyć komentarze wychwalające ten sposób pracy. Dlaczego jednak mówiąc o etacie, myślimy tylko o pozytywnych rzeczach i omijamy minusy? Przecież etat nie daje nam jednej, być może najważniejszej rzeczy.
Czego nie daje etat?
Jest nią poczucie spełnienia. Nie zamierzam mówić, że zależy ono – tak jak powtarzają trenerzy motywacyjni – od wypełniania celów i znalezienia czegoś nieokreślonego w sobie. Moim zdaniem zależy ono od świadomości tego, jak sobie radzimy, a na etacie to może być trudne do określenia.
Awans? Pochwały? Prowizja?
Co najlepiej działa na motywację? Pieniądze, awanse, pochwały, prowizja od sprzedaży? Działy HR mierzą się z tym wyzwaniem od lat i nie zawsze udaje im się odpowiednio zmotywować swoich pracowników. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze – ludzie się zmieniają, po drugie – każdego motywuje coś innego. Jeśli dostajemy co miesiąc prawie taką samą kwotę, która tylko w niewielkim stopniu zależy od naszych działań, jak mamy być zmotywowani?
Jeśli nie etat, to co?
Praca na własny rachunek dostarcza nam natychmiastowej informacji zwrotnej. Jeśli radzimy sobie dobrze – zarabiamy więcej. Jeśli gorzej – mniej. Możemy przeliczyć faktycznie przepracowane godziny, wprowadzić zmienną w postaci zadowolenia z określonego projektu i samodzielnie oszacować, co jest dla nas korzystniejsze. Pracując samodzielnie, motywujemy się samodzielnie, ale czy to jedyny powód, aby rzucić etat?
Dlaczego powinieneś rzucić etat w 2016 roku?
Nadchodzą czasy shared economy. Ludzie omijają korporację i samodzielnie zajmują się hotelarstwem (AirBnb), przeobrażają własne auta w taksówki (Uber). Niebawem będą dzielili się własnymi autami, przestrzenią biurową i innymi przedmiotami, a także umiejętnościami. Szacuje się, że do 2020 roku 1/4 pracowników USA będzie pracowała samodzielnie.
Jaki jest pierwszy krok?
Ostatecznie będą się liczyć tylko umiejętności. Jeśli rzucić etat, to warto zrobić to teraz, gdy rynek pracownika ciągle rośnie w siłę. Jeśli czujesz, że nie potrzebujesz szefa, chciałbyś zarabiać na własnych umiejętnościach w inny sposób i samodzielnie kontrolować czas pracy, skontaktuj się z nami. To pierwszy krok. Sprawdź, dokąd Cię zaprowadzi.
Pamiętaj, że aby czuć się dobrze musisz wiedzieć, jak dobrze sobie radzisz.
Najnowsze komentarze